המפרקים הם נקודות המפגש בין עצמות. מבנה המפרקים מאפשר את תנועתם של איברים המכילים עצמות. המפרקים מורכבים מעצמות, סחוס, רצועות וגידים.
שרירים אינם חלק מהמפרקים, אך השרירים המקיפים את המפרקים מסייעים לשמור עליהם במקומם ולהגן עליהם מפני פציעה. בנוסף, השרירים מסייעים לתנועת המפרקים, וכך משפיעים על תפקודו התקין של הגוף.

בריאות המפרקים תלויה בין השאר בבריאות השרירים. כאשר השרירים חזקים הם יכולים לספק תמיכה טובה יותר למפרקים, וכך למנוע פציעות. תפקוד טוב יותר של השרירים מפחית את הכאב הנובע ממחלות מפרקים כמו דלקת מפרקים ניוונית.

השרירים שומרים על בריאות המפרקים

כיצד משפרים השרירים את בריאות המפרקים?

השרירים שומרים על המפרקים במספר דרכים:

 • כוחם של השרירים יוצר לחץ על המפרקים ועוזר לשמור עליהם במקומם.
  כאשר השרירים מתכווצים, הם מושכים את העצמות המחוברות אליהם.
  לדוגמה, כאשר מתכופפים, השרירים האחוריים מתכווצים. ההתכווצות יוצרת לחץ על מפרק הירך,
  ועוזרת לשמור עליו במקומו בזמן תנועה ולהגן עליו מפני פציעה.
 • השרירים מספקים תמיכה דינמית למפרקים באמצעות תנועתיותם. כאשר השרירים מתכווצים ומתרפים, הם עוזרים למפרקים לנוע בצורה חלקה ויעילה.
  לדוגמה, כשהולכים, השרירים במפשעה ובברך מתכווצים ומתרפים לסירוגין. עבודת השרירים עוזרת למפרק הברך לנוע בצורה חלקה ומונעת ממנו להיפגע.
 • השרירים מסייעים להפחית את העומס על המפרקים על ידי חלוקת עומס. כאשר השרירים חזקים, הם יכולים לשאת יותר משקל, ומפחיתים את העומס על המפרקים, מה שמונע את שחיקתם.
  לדוגמה, מפרקי הברך והירך נושאים את מלוא משקל הגוף, וכן את המשקל של כל העצמות והשרירים האחרים. נשיאת משאות כבדים מגבירה את העומס על המפרקים הגדולים ועשויהלהוביל לשחיקה של המפרקים. שרירים חזקים יכולים לעזור לחלוקת עומס טובה יותר על מפרקי הברך והירך ולמנוע כאבי ברכיים.

כיצד לשפר את בריאות השרירים והמפרקים?

ישנם מספר שינויים באורח החיים התורמים לשיפור בריאותם של השרירים והמפרקים.
הדרך העיקרית לשמירה על בריאותם היא פעילות גופנית:

 • תרגילי כוח לחיזוק השרירים עוזרים לחזק את השרירים המקיפים את המפרקים, מה שיכול לשפר את יציבות המפרקים ולהפחית את הסיכון לפציעה.
 • טווח תנועה מלא חשוב לבריאות המפרקים. שרירים חזקים יכולים לעזור לשפר את טווח התנועה של המפרקים. ניתן לשפר את טווח התנועה באמצעות תרגילי מתיחות והתעמלות אירובית.
 • יציבות המפרקים חשובה כדי למנוע פציעות. שרירים חזקים יכולים לעזור לשפר את היציבות של המפרקים. ניתן לשפר את היציבות באמצעות תרגילי התנגדות.

שינויים נוספים שיכולים לסייע לשמירה על השרירים והמפרקים:

 • שמירה על משקל תקין:  עודף משקל יכול להעמיד את המפרקים בלחץ מוגבר. שרירים חזקים יכולים לעזור לשאת יותר משקל, מה שיכול להפחית את העומס על המפרקים.
 • תזונה: תזונה בריאה ומאוזנת יכולה לשפר את בריאות המפרקים והשרירים. תזונה עשירה ברכיבים מזינים, כמו סידן, ויטמין D וחלבון, שומרת על בריאות השרירים והעצמות.
 • הימנעות מפציעות: הימנעות מפציעות יכולה לעזור לשמור על בריאות השרירים והמפרקים. חשוב להיות זהירים בעת ביצוע פעילויות פיזיות. כשחווים כאב, חשוב להפסיק את הפעילות ולפנות לטיפול.

לסיכום,

השרירים ממלאים תפקיד חשוב בשמירה על בריאות המפרקים.
שרירים חזקים מספקים תמיכה טובה יותר למפרקים ועוזרים להפחית את הסיכון לפציעה ולהפחית את הכאב, במקרה של מחלות מפרקים.